červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

KzN banner 234x60

Všechny plánované akce v květnu (exkurze, koncerty, přednášky) jsou ZRUŠENY. 

Noční pozorování je možné pouze po předchozí telefonické domluvě pro skupinu max do 15 osob (s rouškami). (volejte alespoň 3 dny předem)

Noční pozorování probíhá od 21:00. Nejprve se podíváme co je na obloze vidět a poté se podíváte dalekohledy. (doporučujeme teplé oblečení na ven)

 

   Fred Bruenjes     

 

V sobotu 13. srpna v časných ranních hodinách budete mít jedinečnou šanci vyslovit spoustu svých tajných přání. Právě na tento den letos

vychází maximum meteoritického roje Perseidy. Perseidy, jinak lidově nazývané také "Slzy svatého Vavřince".

 

Vznik

Když řekneme:,,Koukej, padá hvězda!" Ve skutečnosti sledujeme déšť kometárního prachu, který vznikl z komety Swift-Tuttle 1862 III.

Jak prach vstupuje do atmosféry, tak se třením zahřívá a zanechává za sebou světelnou stopu.

Při pozorování připadá člověku, že meteory vylétají z jednoho místa ze souhvězdí Persea. Tomuto místu říkáme radiant roje. Toto je způsobeno obyčejnou perspektivou, protože ve skutečnosti jsou dráhy prachových částí na sebe rovnoběžné.

 

Podmínky letos

Roj je činný v rozmezí od 17. července do 24. srpna, přičemž letošní maximum je stanoveno na sobotu 13. srpna v ranních hodinách.

Jak jsem předeslal, tak lze roj sledovat již koncem července, ale četnost meteorů je velmi malá. Postupně se ale Země dostává do hustšího

proudu meteoroidů a aktivita se každým dnem zvyšuje. V maximu jich můžeme zahlédnout až sedmdesát.

 

Pozorování

Základem každého úspěšného astronomického pozorování je sledovat pod tmavou noční oblohou. To letos půjde jen těžko, protože

právě v době maxima roje bude Měsíc v úplňku a slabší meteory zaniknou v jeho svitu.

Vy, co bydlíte ve městě, nebo poblíž městských aglomerací, určitě vyjeďte za pozorovaním někam mimo světelné znečištění.

Meteoritický roj nemá smysl sledovat žádnou aperturou. Nejlepší je si vzit lehátko, nebo spacák s karimatkou, lehnout si do trávy a koukat

směrem k radiantu roje. Meteory jsou zcela náhodné a poměrně rychlé. Nejlepší doba pro pozorování je od půlnoci do rozbřezku.

Nezapomeňte, že ikdyž máme stále léto, je potřeba si s sebou vzít i teplejší oblečení a určitě neuškodí ani teplý nápoj v termosce.

 

Lepší podmínky čekáme příští rok, kdy by neměl být roj rušen svitem Měsíce, protože se v té době bude blížit novu.

Pozadí roje doplní ještě tři planety - Jupiter, Merkur a Venuše...

 

Výsek hvězdné oblohy 13. srpna 2011, 2:00 SELČ

 

 

Lukáš Přibyl