červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

KzN banner 234x60

Všechny plánované akce v květnu (exkurze, koncerty, přednášky) jsou ZRUŠENY. 

Noční pozorování je možné pouze po předchozí telefonické domluvě pro skupinu max do 15 osob (s rouškami). (volejte alespoň 3 dny předem)

jicinsky.denik.cz 29.11.2012

Jičín – Hvězdárna se možná promění v opravdový ráj přírodovědců. Pokud město získá dotaci na přestavbu, během příštích dvou let na místě vznikne Přírodovědecké centrum Josefa Kabeláče.

„Jméno by dostalo podle profesora, který se na sklonku života zasadil o jičínskou hvězdárnu," vysvětlil jeden ze současných pracovníků Jaroslav Heršálek.
Pro veřejnost

Projekt by stál deset milionů korun, ale městská rada věří, že dotace od Evropské unie by mohla  pokrýt až 90 procent nákladů. Jičín musí o příspěvek požádat do konce února příštího roku. Podle Jaroslava Heršálka je mezi radními hlavním zastáncem plánu místostarosta Petr Hamáček. „Máme už zpracovaný projekt, takže šance na obdržení dotace tu jsou," uvedl.

Centrum by kromě pozorování oblohy nabídlo vyžití pro meteorology, včelaře, biology, environmentalisty a další. V plánu je nákup dataprojektorů nebo mikroskopů a také vybudování terasové střechy. Rovněž bude opravena kupole. Ve středisku vznikne přednáškový sál se 40 místy, čímž se otevře prostor pro školní exkurze a návštěvy odborníků z celé republiky.

„To jsou  jen předběžné plány. Co tam všechno ve výsledku bude, zatím nevíme," řekl Jaroslav Heršálek.  V Královéhradeckém kraji existují jenom tři hvězdárny, které jsou přístupné široké veřejnosti. Jedna se nachází v Hradci Králové, druhá v Úpici a třetí právě v Jičíně.

V regionu je po těchto institucích poptávka a přírodovědecké centrum by vskutku mohlo rozvinout nabídku vzdělávání v Jičíně.

Autor: Jan Jireš

Odkaz na celý článek: ZDE