červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

KzN banner 234x60

Všechny plánované akce v květnu (exkurze, koncerty, přednášky) jsou ZRUŠENY. 

Noční pozorování je možné pouze po předchozí telefonické domluvě pro skupinu max do 15 osob (s rouškami). (volejte alespoň 3 dny předem)

Po padesáti letech od svého založení se hvězdárna dočkala zásadní modernizace a rozšíření. Nové Centrum přírodních věd, které bylo slavnostně otevřeno v pátek 15.1.2016, nabízí plné zázemí jak pro pozorování hvězd i pro environmentální výchovu, odborné přednášky a programy.


První návštěvníci si mohli komplex prohlédnout v pátek při otevření, které obohatila přednáška kapacity v oblasti astronomie a astrofyziky Jiřího Grygara, nebo během dne otevřených dveří v sobotu. „Zájem je velký. Odhadem přišlo během prvních dvou dnů kolem pěti set lidí," informoval pracovník hvězdárny David Vališka.

Hvězdárna vznikla začátkem šedesátých let přestavbou původní prachárny, svou činnost zahájila v roce 1966, dalekohledy zapůjčila Astronomická společnost v Praze a milovníci hvězd z Jičína a okolí se u nich scházeli až do roku 1969, kdy objekt v rámci „bratrské" pomoci na dlouhou dobu zabrali polští vojáci.

Po celou dobu se místní nadšenci pro astronomii snažili prosadit modernizaci hvězdárny i jejího vybavení. Na základě vypracované studie několik let bojovali o získání potřebné dotace, což se konečně poštěstilo právě vloni na jaře s tím, že práce musí být hotové do konce listopadu. „To, že se v takto krátkém termínu podařilo projekt dokončit, je díky neuvěřitelné součinnosti a nadstandardnímu nasazení mnoha lidí, od předsedy astronomického kroužku v Jičíně Boba Švihy a jeho spolupracovníků přes zaměstnance stavební firmy, dodavatele vybavení i nových dalekohledů," zdůraznil při slavnostním otevření Centra přírodních věd jičínský starosta Jan Malý.

Na současném vzhledu centra má zásluhu i promyšlený projekt architektky Michaely Chvojkové. Do jižní a severní části obvodové zdi totiž rozvrhla skleněné komponenty tak, aby připomínaly známá souhvězdí. Za nočního provozu jsou luxfery nasvícené a zasvěcení vědí, že na ně z fasády hvězdárny zdálky pomrkává souhvězdí Vodnáře či Hada.

Nová hvězdárna láká především moderním dalekohledem Newton s průměrem zrcadla padesát centimetrů s polovidlicovou montáží. Pomocí dalekohledu Newton jsou v Jičíně pozorovatelné vesmírné mlhoviny a hvězdokupy, další nově zkonstruovaný dalekohled je určen na pozorování Slunce a jeho aktivity. Pozorování vesmíru je možné také z pochozí střechy hvězdárny.

Pracovníci Centra přírodních věd věří, že si k nim najdou cestu nejen příznivci astronomie, ale i dalších oblastí. Součástí centra je třeba moderně pojatá zahrada s jezírky, úly a hmyzím hotelem, kterou jistě docení členové nově vznikajícího včelařského kroužku. Široké využití má také přednáškový sál s kapacitou čtyřiceti míst.

Živý zájem už projevily místní školy. Dětem i dospělým se budou věnovat tři demonstrátoři a jeden stálý pracovník hvězdárny. Tím je David Vališka. Časy pravidelných pozorování i dalších aktivit Centra přírodních věd budou v dohledné době upřesněny na webových stránkách hvězdárny.

Zdroj: http://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/hvezdarna-si-k-padesatinam-nadelila-dar-20160118.html


Zdroj: http://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/hvezdarna-si-k-padesatinam-nadelila-dar-20160118.html

 

Odkaz na celý článek:ZDE