červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

KzN banner 234x60

Všechny plánované akce v květnu (exkurze, koncerty, přednášky) jsou ZRUŠENY. 

Noční pozorování je možné pouze po předchozí telefonické domluvě pro skupinu max do 15 osob (s rouškami). (volejte alespoň 3 dny předem)

Nové noviny č. 42/99

Jičínská hvězdárna opět žije

Jičín - V těchto dnech se dá již zřejmě s konečnou platností říci, že především díky profesoru ing. Josefu Kabeláčovi, CSc. a vedoucímu odboru školství Městského úřadu Jičín RNDr. Břetislavu Jírovcovi opět po letech ožila místní hvězdárna.

Nově zakládaný astronomický kroužek má dnes již přes dvacet členů, zejména z řad středoškolské mládeže. V pondělí 25. října 1999 v 16.00 hodin se na Střední průmyslové škole v Jičíně uskuteční setkání všech zájemců o členství v kroužku. Mělo by se hovořit o organizaci práce na hvězdárně, o jejím režimu, údržbě, úpravách a samozřejmě o její budoucnosti.

Jistě vynikající zprávou je nabídka katedry ČVUT v Praze, odkud byl amatérský dalekohled v současnosti nainstalovaný ve hvězdárně dlouhodobě zapůjčen. Vedení vysoké školy nabízí jeho odprodej za cenu, která by neměla přesáhnout jeden tisíc korun. Jičínská hvězdárna tak bude osazena svým vlastním dalekohledem s deseticentimetrovým průměrem objektivu a 160 cm ohniskovou vzdáleností.

Josef Kabeláč pak ještě hovoří o možnosti získání vyřazeného profesionálního dalekohledu z hvězdárny v Drážďanech. To už by měl být kvalitní přístroj s hodinovým strojem, umožňujícím pohyb dalekohledu společně s nebeskou sférou. Samozřejmě s jeho případnou instalací by muselo nutně dojít k některým stavebním a technickým úpravám objektu.

Na znovuzprovoznění hvězdárny by měli reagovat i tvůrci městského rozpočtu na rok 2000. Peníze budou nutně potřeba nejen na její údržbu, ale i úpravy a dovybavení dalšími astronomickými přístroji. Podle vyjádření Břetislava Jírovce je rovněž nutné získat ještě jednoho dospělého nadšence, který by Josefu Kabeláčovi pomohl organizovat vlastní činnost astronomického kroužku.

 

(mar)

Odkaz na celý článek: ZDE