červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

KzN banner 234x60

Všechny plánované akce v květnu (exkurze, koncerty, přednášky) jsou ZRUŠENY. 

Noční pozorování je možné pouze po předchozí telefonické domluvě pro skupinu max do 15 osob (s rouškami). (volejte alespoň 3 dny předem)

V neděli proběhla ornitologická exkurze k Ostruženským rybníkům. Jednou větou bych to shrnul: Lidí dorazila akorátní skupinka a ptačích druhů jsme viděli více než dost. Ale když to trochu rozvinu: Cca 20 druhů jsme pozorovali z dálky svými a půjčenými dalekohledy a cca 10 druhů velmi zblízka nebo podle jejich hlasu.

Když pan Mrkáček vystoupil z auta na parkovišti u hvězdárny a první co konstatoval bylo, že dnes to bude dobré, protože právě slyší slavíka obecného, měl naprostou pravdu. Viděli jsme běžné i vzácnější druhy ptáků i jiných organismů, jako např. bradáček vejčitý (orchideace), nebo tchoře tmavého (Mammalia).

Krásně zpívající pěnice černohlavá a slavík obecný se překřikovali hned u hvězdárny, dále jsme zde pozorovali stehlíky a drozda kvíčalu, poštolku obecnou, sýkoru modřinku, špačky a strnada lučního (M).  Po chvíli klidu nad námi prolétl větroň, který k našemu údivu vyplašil od Poráku černého čápa. A na berličce u letiště seděl moták lužní (F). Černý Čáp nás fascinoval po celou dobu, než si sedl na starý suchý pahýl a začal s ranní hygienou. My jsme potom slezli ze silnice na louku, kde se před námi schovával páreček křepelek. Slepička si lehla do pampelišek a kohoutkovi svítila jeho oranžová hlavička. Jelikož jsme se přibližovali, byli nuceni vylétnout a přistáli uprostřed vojtěšky. Když jsme procházeli civilizací, udivilo nás, jak vrabci sedí na hladké omítce jakoby nic. V Březině jsme ještě viděli běžné vesnické druhy jako je vrabec domácí a polní, dále kosa černého a vlaštovky u kaluže sbírající hlínu na stavbu hnízda a černý čáp nám prolétl nad hlavou. Když jsme došli k rybníku, čekali na nás hejnka vodních ptáků. Labutě, lysky a popelky (volavky popelavé) čekal asi každý, ale 3 kusy krásné volavky bílé byly příjemným překvapením. Hejno rybáků různých druhů, jež vedl racek malý, který se snadno poznal podle jeho černých spodků křídel, dále pak čírky modré, potápka malá a potápka roháč, to už stálo za tu procházku. Když jsme stáli na hrázi, tak tu krásně zpívali rákosníci proužkovaní, mezi rybníky se potom ozývala zase pěnice černohlavá a slavík obecný. Hned za rybníkem jsme ještě vyplašili bažanta (M), který svým typickým tlukotem křídel dal najevo, že jsme se nelekli jenom my, ale i on.  Při zpáteční cestě už bylo sluníčko vysoko a hřálo o sto šest a většina ranních ptáků již byla schována v rákosí a keřích. Pouze po kraji Poráku jsme před sebou hnali několik bělořitů. Sledovali jsme poštolku (M), jak se umí zastavit ve větru a třepotat se na místě, když vyhlíží svou kořist, dále káně sedící na kopci a sledující, co se děje pod ním, čápy bílé sedící na komíně v Jičíně a na sloupu v Ostružnu. A na závěr se nám ukázal jeden krasavec moták lužní (M), který se motal nad polem směrem ke hvězdárně.

Celá exkurze byla velmi podařená. Pan Mrkáček se v okolí Jičína bude zdržovat ještě o víkendu 14. a 15. 5. 2016, kdy půjde vítat ptačí zpěv kolem Šibeňáku a na Prachově. Ale to my se budeme toulat jinde s botanikem panem Šťastným na exkurzi za orchidejemi. Více zde.

Vysvětlivky:

(M) – samec
(F) – samice

stehlik