červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

KzN banner 234x60

Všechny plánované akce v květnu (exkurze, koncerty, přednášky) jsou ZRUŠENY. 

Noční pozorování je možné pouze po předchozí telefonické domluvě pro skupinu max do 15 osob (s rouškami). (volejte alespoň 3 dny předem)

Jičínský.deník.cz (1.8.2007)

 

Hvězdná podívaná u Jičína

JIČÍN - O prázdninách je každý pátek v devět večer sraz u dalekohledu ve hvězdárně

Jičínská hvězdárna.
Jičínská hvězdárna.
Autor: DENÍK/Radmila Šepsová

Jičínská hvězdárna byla založena před 40 lety příchodem profesora Josefa Kabeláče, který ji chtěl vybudovat pro skauty. Při tom se spojil s Nadací Bohumila Horáčka, jež měla financovat dalekohled. Horáček naneštěstí zemřel, část financí se od nadace podařilo získat, ale zbytek už ne, ten doplácel Městský úřad v Jičíně. V minulosti budova sloužila jako skladiště, různé skupiny se ji snažily oživovat, ale marně. Na svůj vzestup si musela počkat až do dneška.

Poslední dva roky, kdy ji spravuje a dotuje přibližně sto padesáti tisíci korun ročně město prostřednictvím K-klubu, se zde konají pravidelné besedy a setkání u dalekohledu. O výklad a technický provoz se tu starají tři nadšenci – Jaroslav Heršálek, Dušan Šulc a Josef Veselý. Jsou to lidé, kteří své znalosti získali samostudiem. Josef Veselý se svému koníčku – astronomii věnuje už 60 let, tedy od svých deseti. Za tu dobu získal veliké množství poznatků, o které se s návštěvníky rád podělí. Jeho výklad zaujme jak děti, tak i dospělé. Často přijíždějí návštěvy z okolí Nové Paky a Hořic.

Každý pátek od 21 hodin o prázdninách je možné sledovat aktuální úkazy, pokud ovšem přeje počasí, a když ne, tak jistě zaujme povídání některého z průvodců. Hvězdárna má dosti obtížné pozorovací podmínky. Světla aut z obchvatu města výrazně zužují výhled. Jelikož je dalekohled napojen na počítač, najde vždy to, na co se chcete dívat. Je to velmi rychlé a pohodlné pro všechny zúčastněné. Plánů a snů, jak vylepšit toto místo, je nespočet, jako vždy to závisí na finančních podmínkách.

Většinu dotace totiž odčerpá vytápění objektu, a tak nezbývá než přiložit ruce k dílu a některé doplňky si vyrobit. Jedním z velkých cílů je i výchova mladých lidí, nástupců. Proto se v září ve školách objeví nabídka pro třídy, které se v rámci hodin fyziky mohou do hvězdárny na fotosféru podívat.

Dalekohled má sluneční filtr, kterým mohou lidé hledět na naši hvězdu zcela bezpečně. Informace o besedách a aktuálních jevech na obloze získáte v informačním centru, ve školách a v K-klubu. Na jeho webových stránkách www.kackojicin.cz se do budoucna připravují i aktuální pozorování hvězdárny. Stálým zájemcům jsou zasílány maily.

Autor:
Zuzana Heralová

Odkaz na celý článek: ZDE