červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

KzN banner 234x60

Všechny plánované akce v květnu (exkurze, koncerty, přednášky) jsou ZRUŠENY. 

Noční pozorování je možné pouze po předchozí telefonické domluvě pro skupinu max do 15 osob (s rouškami). (volejte alespoň 3 dny předem)

Jičínskozpravy.cz (28.1.2010)

Vdechnou život hvězdárně v Jičíně. Město chystá sérii úprav


Jičín - Stavební úpravy hvězdárny na západním okraji Jičína mají v budoucnu umožnit, aby mohl být objekt ve větší míře využíván pro výukové účely. Podle radnice taková perspektiva existuje díky skupině dobrovolníků, kteří zde pořádají pravidelná pozorování, i projevenému zájmu škol z Jičína a blízkého okolí. Už z toho důvodu provádí město od minulého roku základní záchranné práce na tamních budovách za stovky tisíc korun, rozsáhlejší změny v budoucnu by se mohly vyšplhat až na 1,5 milionu."V minulém roce byly zjištěny nutné nepředpokládané zásahy na hvězdárně jako nová kanalizace a septik, a bylo je proto potřeba provést ještě před pracemi naplánovanými na minulý rok," řekl starosta Martin Puš s tím, že nyní se smluvně řeší ještě dokončení zbývajících naplánovaných úprav, kam patřilo podřezání proti zemní vlhkosti a úpravy zajišťující snížení provozních nákladů na vytápění. Jde o první větší zásahy od dob, kdy město převzalo hvězdárnu pod svá křídla.

"Město hvězdárnu převzalo skoro před dvaceti lety. Ze začátku devadesátých let se pro ni hledalo nějaké vhodné uplatnění. S příchodem pana profesora Kabeláče se podařilo aktivity oživit a přivést nové zájemce o astronomii, kteří se i dnes této zálibě věnují. Město ale snad s výjimkou dalekohledu a drobné údržby do objektu neinvestovalo," řekl vedoucí městského úřadu Peter Bareš. "Jako každá jiná stavba i tento objekt časem chátrá, takže nyní provádíme potřebnou rekonstrukci některých částí. Pozitivní je ale to, že se našla skupina lidí, kteří o astronomii mají zájem. Pokud by nebylo pro hvězdárnu využití, bylo by na zvážení, zda do ní vůbec něco investovat," řekl Bareš.

Město nechce nechat hvězdárnu jen náhodnému využívání, proto připravuje zásadnější přestavbu tamních objektů tak, aby mohla být využívána i místními školami. "Projekt bude řešit úpravu toalet, změnu příček a úpravu přístupu do kopule. Ve špatném stavu je hlavně nízká přístavba, kterou dříve užívali skauti jako klubovnu. Ta by měla mít přímé propojení s hlavním objektem hvězdárny." Celkové náklady se odhadují na 1,5 milionu korun, letos by na udržovací práce mělo plynout 300 tisíc. "Zatím k dalším úpravám nedojde, ale projekt počítá s tím, že nízká přístavba bude upravena tak, aby vznikla řádná třída asi pro dvacet dětí, kde mohou probíhat výukové lekce," upřesnil Bareš. "Dojde také na úpravu terasy se zábradlím u kopule, kterou bude možné při pozorování využívat." Město chce práce uskutečnit po etapách nebo s pomocí dotačních peněz.

Budova původně sloužila jako muniční sklad ministerstva obrany, v 60. letech pak byla přebudována na hvězdárnu. Po roce 1989 ji převzalo město, nesloužila ale původnímu účelu. Dlouhou dobu využívali stavbu hudebníci a skauti k jiným aktivitám. Situace se změnila až koncem devadesátých let minulého století, kdy se začalo hvězdárně navracet její původní využití a vznikl astronomický kroužek. Později byla hvězdárna vybavena novým kvalitním dalekohledem Newtonova typu se zrcadlem o průměru padesáti centimetrů, kterým je možné kromě sledování astronomických úkazů a nejrůznějších objektů provádět například i fotografování hvězdné oblohy. (zan)

Foto: Jiří Němeček

Foto

Odkaz na celý článek: ZDE