červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

KzN banner 234x60

Všechny plánované akce v květnu (exkurze, koncerty, přednášky) jsou ZRUŠENY. 

Noční pozorování je možné pouze po předchozí telefonické domluvě pro skupinu max do 15 osob (s rouškami). (volejte alespoň 3 dny předem)

MF Dnes (10.2.2010)

Jičín opraví svou hvězdárnu

Jičín - Chátrající areál hvězdárny u silničního obchvatu Jičína by měl během několika let zcela změnit svůj vzhled a ještě víc se otevřít veřejnosti. Radnice už na konci loňského roku začala s prvními záchrannými pracemi a má připraven projekt na důkladnou opravu hlavní budovy s pozorovatelnou i na přeměnu sousedního objektu na přednáškový sál pro několik desítek lidí.
„Zásadní je, že hvězdárna je využívána. Pravidelně ji navštěvují členové místního astronomického kroužku a podle nedávné ankety by pozorování oblohy a přednášky v důstojných podmínkách uvítaly i všechny jičínské školy. Za takových okolností má smysl do rekonstrukce investovat,“ uvedl tajemník jičínské radnice Peter Bareš.
První práce na záchraně jičínské hvězdárny začaly už vloni na podzim a v letošním roce by měly pokračovat. V rámci rekonstrukce stavbaři budovu hvězdárny odizolují proti vlhkosti, vybetonují v ní nové podlahy a na nich postaví příčky už podle studie její nové podoby.
„Letos by do nejnutnějších udržovacích prací mělo jít asi 300 tisíc korun, ale náklady na celou rekonstrukci se pohybují kolem 1,5 milionu korun. Proto budeme muset práce provádět po etapách nebo s pomocí dotačních peněz,“ upřesnil tajemník. V další etapě rekonstrukce by měli stavbaři zbourat zchátralý domek vedle hvězdárny a nahradit ho novostavbou přednáškového sálu se zázemím. Pokud budou peníze, bude mít sál kapacitu až 40 lidí a vlastní toalety, šatnu a vstupní foyer. Skromnější řešení počítá jen s přednáškovým sálem, jehož návštěvníci budou využívat zázemí v sousední hvězdárně. Obě varianty jsou jako jednoduché stavby s vyhlídkovou terasou řešeny tak, aby vynikl objem kopule hvězdárny jako dominanta celého komplexu. Novostavba a hvězdárna budou propojeny proskleným krčkem, který také bude sloužit jako hlavní vstup do objektu.
„Přednáškový sál by měl najít mnohem širší využití než jen pro astronomické účely. Například by ho mohlo pro své potřeby využívat středisko volného času K-klub, které areál hvězdárny spravuje,“ informoval Bareš.
Budova současné městské hvězdárny u silničního obchvatu Jičína původně sloužila jako muniční sklad ministerstva obrany. V 60. letech minulého století přešla do majetku města a místní příznivci astronomie ji přebudovali na hvězdárnu. Později areál přestal sloužit svému účelu a do majetku města se znovu vrátil po roce 1989. Poté objekt delší dobu využívali hudebníci a skauti. Odpovídající využití se hvězdárně začalo vracet až po roce 1998, kdy z popudu jičínského rodáka profesora Josefa Kabeláče vznikl astronomický kroužek. Později byla hvězdárna díky finanční podpoře mecenáše J. B. Horáčka a města vybavena novým kvalitním zrcadlovým dalekohledem, jenž kromě sledování astronomických úkazů umožňuje i fotografování hvězdné oblohy.

Foto popis| BUDE OTEVŘENĚJŠÍ PRO VEŘEJNOST. Jičínská radnice chystá důkladnou opravu hlavní budovy tamní hvězdárny a přeměnu sousedního objektu na přednáškový sál pro několik desítek lidí.
Foto autor| FOTO: MAFA - JAN STROUHAL

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)