červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

KzN banner 234x60

Všechny plánované akce v květnu (exkurze, koncerty, přednášky) jsou ZRUŠENY. 

Noční pozorování je možné pouze po předchozí telefonické domluvě pro skupinu max do 15 osob (s rouškami). (volejte alespoň 3 dny předem)

jicinsky.denik.cz 7.9.2012

Jičín – Nebe jako na dlani otevře vašim zrakům nově zrekonstruovaná hvězdárna. Devět měsíců přitom jejímu zpřístupnění bránila řada komplikací.

V listopadu loňského roku bylo přikročeno k opravě nefunkčního mechanismu otevírání kupole. Výměny se dočkala roztřepená ocelová lana, zarezlé závaží i kladky. O líbivější vzhled se postaralo dřevěné obložení. Silné mrazy letošní zimy se však postaraly o zádrhele v zařízení sloužící k otáčení kupole.

Při zjišťování jejího přesného aktuálního stavu pak pracovníci objektu objevili poničené zdivo a chybějící betonový věnec. Možné sejmutí kopule a odhalení teleskopu volnému nebi bylo riskantní, a tak byla namísto toho část objektu zvednuta do výšky a podepřena hranoly. Stavební úkony pokračovaly až do konce prázdnin. Podíleli se na nich sami hvězdáři, náklady spojené s materiálem uhradil provozní rozpočet.

Opravy přitom začaly již o několik let dřív. Během rozsáhlé rekonstrukce bylo zdivo objektu podřezáno, došlo na nové podlahy, vybudování příček a topení. Zateplení se dočkaly i stropy a nový kabát dostalo sociální zařízení. Plány počítají ještě se zbouráním staré skautské klubovny, na jejímž místě  vyroste nový přednáškový sál, propojený přímo s bání.

Plochá střecha dále otevře cestu k pozorování oblohy. Odhadované náklady dosahují tří milionů korun. V objektu fungoval po dobu oprav astronomický kroužek a pro malé milovníky hvězd jsou nachystány přenosné teleskopy, jejichž pořízení zafinancovala krajská dotace. S nimi se mohou dětští pozorovatelé vydat za hranice města za temnější oblohou.

Vesmír ale nemusí zůstat ostatním zájemcům o jeho hlubiny neznámý. Poslední „kosmetické úpravy", jež obnášely lepení koberců, dofinišovaly v průběhu tohoto týdne a hvězdárna se po delší uzavírce zpřístupní poprvé v pátek v 19.30 hodin. Noční oblohu observatoř ukáže veřejnosti každý pátek po setmění, jinak po domluvě.  

Šárka Jebavá

Odkaz na celý článek: ZDE