červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

KzN banner 234x60

Všechny plánované akce v květnu (exkurze, koncerty, přednášky) jsou ZRUŠENY. 

Noční pozorování je možné pouze po předchozí telefonické domluvě pro skupinu max do 15 osob (s rouškami). (volejte alespoň 3 dny předem)

jicinskozpravy.cz 14.09.2012

Jičín - Po nedávné rekonstrukci se znovu otevřela zájemcům o pozorování oblohy hvězdárna na západním okraji Jičína.

Během prací došlo ke kompletní obnově otevíracího mechanizmu kopule a zateplení střechy. Příznivci astronomie teď budou mít příležitost za příznivého počasí pozorovat hvězdy každý pátek.

Stavební úpravy, které probíhaly od listopadu loňského roku, přišly asi na 60 tisíc korun. Zahrnovaly kompletní izolaci kopule, která má chránit zrcadlo dalekohledu před nadměrným zahříváním během velmi teplých dnů, a zhotovení nového dřevěného podbití. Prostředí zpříjemnil i nový zátěžový koberec na podlaze.

Otevření hvězdárny bylo původně plánováno už na jaro, po silných mrazech se ale zbortilo zdivo pod kopulí a nastal problém s otáčecím mechanizmem. Jičínský K-klub, který má objekt na starosti, tak musel narychlo zajistit jeho opravu.

Zastupitelé na odstranění havarijního stavu uvolnili 67 tisíc korun. "Společně s vedením K-klubu a představiteli města jsme hledali řešení. Sejmutí kopule z budovy autojeřábem a obnažení velkého teleskopu volnému nebi nebylo možné, tak jsme našli nejjednodušší řešení: kopuli jsme vyheverovali o 20 centimetrů do výšky, podepřeli a stavební firma provedla zpevnění zdiva pod kopulí. S tímto byl zhotoven i nový pohon k otáčení kopule," popisuje hvězdář Jaroslav Heršálek.

Hvězdárna teď bude pro veřejnost přístupná každý pátek po setmění, avšak pouze při dobrém počasí. Používaný dalekohled má také speciální clonu, díky které lze pozorovat přes den i slunce. Pod křídly K-klubu funguje také astronomický kroužek pro děti. (zan)

Odkaz na celý článek: ZDE