Mapka hvězdné oblohy je základní pomůckou pro orientaci na noční obloze pro úplné začátečníky, ale je i vhodným doplňkem pro pokročilé astronomy. Na trhu je celá řada těchto map (např. od pana Ing. Antonína Rükla a dalších) a jejich cena je pár korun, ale kdo by si raději chtěl mapku vyrobit vlatsnoručně, tak může použit přiložený obrázek pod textem.

 

Výroba

1) Obrázek vytiskneme na papír formátu A3 (postačí i A4) s co nejvyšší gramáží, nebo alespoň podlepíme například čtvrtkou.

2) Vytřihneme oba díly mapy

3) V části s návodem vystřihneme ovál a podlepíme ho průhlednou fólií

4) V místě křížku nad Polárkou spojíme oba díly patentkou

 

Chceme-li prodloužit životnost mapky, tak si ji necháme zalaminovat, nebo přelepíme obyčejnou izolepou.

Můžeme se také pokusit vyrobit mapku jako jeden kompaktní celek, jak je vidět na obrázku na Orientační pomůcce z roku 1954. Její výroba je ale poněkud složitější.

 

    

 

Použití

Při určování světových stran hledáme nejdříve polární hvězdu. To se nám podaří velmi snadno, známe-li souhvězdí Velké medvědice, zvané též Velký vůz. Prodloužíme-li pětinásobně vzdálenost dvou zadních hvězd v tomto souhvězdí, najdeme jasnou hvězdu - Polárku. Kolmice spuštěná od Polárky k obzoru ukazuje sever. Jih je na straně protilehlé. Mapku připravíme k pozorování natočením data měsíce proti současné hodině. Oválný výřez potom znázorňuje viditelnou část oblohy. Postavíme se tváří k jihu a mapku zvedneme nad hlavu tak, aby sever směřoval k polárce. Jednotlivé hvězdy i souhvězdí najdeme ve směrech, jež ukazuje mapa.

 

Mapka

mapka 3