únor 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

KzN banner 234x60

 

Návod na sestrojení jednoduchého projekčního slunečního dalekohledu ke stažení s foto ZDE. DOC

Pro pozorování sluneční fotosféry je třeba mít odpovídající pomůcky, které jednak umožní pozorovat skvrny a fakulová pole pouhým okem nepozorovatelná, jednak zajistí bezpečnost při pozorování. Zatím nejbezpečnější metoda je metoda projekční a my si pro tuto metodu sestavíme jednoduchý, ale mimořádně užitečný dalekohled.

Protože tento dalekohled přinesl v použitelné formě astronomům nestor české vědy dr. Ivan Šolc z Turnova a jedná se o zrcadlovou technologii, vžil se pro tento přístroj název  Šolcovo sluneční zrcátko, neboli Šolcátko. Ono se totiž opravdu jedná o jedno malé ( průměr cca 30 mm) sférické zrcátko s dlouhou ohniskovou vzdáleností (cca 3,5 m) na jednoduché azimutální montáži.

Celek lze zakoupit jako hotový výrobek, my ale jsme lidé tvůrčí, takže si vytvoříme ještě menší a „kapesnější“ verzi, vhodnou opravdu pro každodenní nošení. Navíc lze s tímto dalekohledem provádět další kouzla, nebude to tedy stavba něčeho samoúčelného. A co budeme pro splnění tohoto cíle potřebovat? Není toho moc a také šikovnosti nebude třeba příliš. Takže:

  1. holé zrcátko (lze zakoupit u výrobce VOD Turnov)
  2. prázdnou plastovou lékovku od Spofavitu (zároveň něco děláme pro své zdraví), ale lze použít jakoukoli jinou,  do jejíhož víčka se vejde zrcátko a víčko lze s nepatrnou úpravou částečně vložit do těla lékovky. Pro ilustraci je zde snímek lahvičky od Spofavitu:
  3. jeden hřebíček o průměru 1 mm a délce 25 mm
  4. kousek oboustranné lepící pásky, asi 15 x 15 mm
  5. „isolepu“ či jinou lepící pásku
  6. ostrý kapesní  nožík
  7. kousek měkkého hadříku nebo jelenice

Nejprve odšroubujeme víčko od lékovky a dáme jej stranou. Pak opatrně odřízneme z těla lékovky vrchní část se závitem. Řez vedeme těsně pod zaoblením do spodní části. Odříznutý závit vyhodíme kontejneru na plasty. V získané základně „montáže“

provedeme začištění vnitřních otřepů po odřezu a případných chyb po lisování. Jediné kritérium je, aby s jistým malým odporem bylo možno vsadit víčko dovnitř, jak je naznačeno na tomto obrázku:

Víčko musí být jemně drženo a nesmí samovolně vypadávat. Vyndat  musí jít po mírném tahu směrem nahoru při současném kroutivém pohybu kolem osy víčka.

Nyní odložíme začištěnou spodní část a budeme se věnovat víčku. Opatrně vyjmeme zrcátko z ochranných vrstev, položíme jej na ochranný papír, ležící na čistém stole, aktivní vrstvou dospodu a na nyní vrchní (tedy  jinak zadní) stranu  doprostřed nalepíme oboustrannou pásku, zatím s jednou stranou chráněnou. Řádně uhladíme, aby páska držela po celé ploše. Pak sloupneme ochrannou vrstvu z pásky, zrcátko uchopíme opatrně za okraj a vložíme do víčka, pokud možno  co nejpřesněji na střed. Přes měkký hadřík či jelenici rovnoměrně přitlačíme , aby se páska dobře uchytila ve víčku.

Nyní ztupíme hrot na hřebíčku, ten opatrně zasuneme mezi okraj zrcátka a stěnu víčka. Pak jej pomocí kousku lepící pásky připevníme k vnitřní stěně víčka, viz obrázky.

Tímto je stavba Šolcátka hotova, pokud chceme, můžeme ještě ve spodní části  montáže dle obrysu vnořené části víčka vyříznout odpovídající kousek stěny. Před tím však musíme zpevnit stěnu, aby se po vyříznutí nerozjížděla horní hrana a drželo víčko v podstavečku. To zajistíme omotáním horního konce spodního dílu montáže dostatečně širokou lepící páskou v několika vrstvách, a to tak, aby po vyříznutí naznačeného obrysu zůstala část proužku pásky  nepřeříznuta, tedy vykrojení bylo menší než šířka pásky.

A teď již jen krátce k použití:

Vyjmeme uzavřené Šolcátko z kapsy a  rozložíme jej do pracovní polohy tak, aby hřebíček byl zcela nahoře, celé víčko proti Slunci. Jemně nastavíme sklon zrcátka tak, aby hřebíček vrhal na vnější straně víčka vlastní stín dlouhý cca 5 mm. Pak vezmeme čistý list papíru nebo formulář pro Šolcátko, na něj zachytíme obraz Slunce a postupně  se vzdalujeme až do pozice cca 3,5 m od zrcátka, kde najdeme nejostřejší obraz. A můžeme pozorovat. Po skončení jednoduše zasadíme víčko zpět a se Šolcátkem v kapse spokojeně odcházíme na další pozorovací stanoviště.