prosinec 2024
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

den zeme

 

 

pocasi

 

Logo Valdstejnovo Muzeum

slunce male

KzN banner 234x60

Seznam článků

 

 


Newton o průměru primárního zrcadla 50 cm a ohniskové vzdálenosti 2 m 

Hlavní z instalovaných teleskopů je zrcadlový dalekohled konstrukce Newton o průměru primárního zrcadla 50 cm a ohniskové vzdálenosti 2m. Tento na zakázku vyrobený dalekohled je vhodný zejména na pozorování objektů vzdáleného vesmíru, jako jsou planetární a difúzní mlhoviny, otevřené a kulové hvězdokupy nebo galaxie. Zrcadla teleskopu (výrobce Orion Optics, Anglie) jsou osazena v karbonovém sendvičovém tubusu o síle stěny 13mm, který je velmi tuhý a lehký, a zároveň zajišťuje  téměř  nulovou  teplotní roztažnost. Dalekohled má dva okulárové výtahy a otočné sekundární zrcadlo s aretací ve dvou pozicích. Jedna z pozic je určena pro vizuální pozorování. Po otočení sekundárního zrcátka na druhou stranu je obraz přesměrován do CCD kamery (ZWO ASI 174MC-Cool) . Ta je společně s komakorektorem/reduktorem (který zkracuje ohnisko na 1.46m a zvyšuje světelnost na f/2.9) umístěna na derotátoru a elektronickém ostření Gemini Focusing Rotator (Optec Inc., USA), který kromě možnosti elektronického zaostřování kompenzuje i stáčení obrazového pole a umožňuje fotografování na Alt-Azimutální montáži.


Refraktor APO o průměru 185 mm a ohniskové vzdálenosti 1260 mm (světelnost f/6,8)

Souběžně s tímto dalekohledem je na montáži umístěn i čočkový apochromatický refraktor – špičkový olejový triplet výrobce CFF (Pal Gyulai, Maďarsko) o průměru 185 mm a ohniskové vzdálenosti 1260 mm (světelnost f/6,8). Tento dalekohled je určen zejména pro pozorování detailů na Měsíci, planetách sluneční soustavy, vícenásobných hvězd a pomocí Hreschelova hranolu a filtrů i sluneční fotosféry. Jeho součástí je  optický člen - rovnač pole, jež umožňuje fotografování.

Oba dalekohledy jsou umístěny na polovidlicové Alt - Azimutální montáži vyrobené na zakázku. Nízká Alt-Az polovidlice byla zvolena z důvodu snadného přístupu k okulárovému výtahu a zvětšení místa pro návštěvníky v kopuli. Sestava je nyní podstatně kompaktnější než předchozí půlmetrový newton na německé paralatické montáži. V kopuli již nepřekáží žádné protizávaží a přístup k okuláru, i když dalekohled míří nejvýše - do zenitu, je nyní pomocí čtyř stupínků na přenosných schůdcích.

Třetím dalekohledem je sluneční chromosferický dalekohled Lunt LS60, který umožňuje pozorování dynamických jevů ve sluneční chromosféře ve spektrální čáře H alfa 656,3nm, ve které září vodík. Lze tak pozorovat sluneční erupce, protuberance, spikule a flokulová pole.

Montáž je s frikčním (třecím) převodem, což zajišťuje přesný chod s minimální periodickou chybou. Řízení v Alt-Azimutálním režimu zajišťuje servodriver Sitech Servo II (Sidereal Technology, USA). Pohon je realizován pomocí precizních DC servomotorů Maxon DCX (Maxon Motor AG, Švýcarsko) s motorovými enkodéry s rozlišením 1000 pulsů na otáčku (zajišťují rychlostní zpětnou vazbu – přesné sledování objektu). Poloha je odměřována pomocí magnetických enkodérů Renishaw LM10, na výstupních osách azimutu a výšky. Ty mají 808 000 pulsů na otáčku, tedy rozlišení 1.6 arcsec). Dalekohledem je možno hýbat jak elektronicky – ovladačem, tak i manuálně, prokluzem třecího převodu, aniž by se ztratila informace o poloze.

Montáž, refraktor a veškeré  optické komponenty byly dodány na zakázku firmou Supra Praha, spol. s r.o. Konstrukční řešení, mechaniku a elektroniku navrhl Ing. Martin Myslivec z Bělče nad Orlicí, vlastní výrobu montáže pak ve spolupráci s konstruktérem zajistila firma Inox Dekor  s.r.o., Jaroslav Heršálek, Vitiněves.


2ks Sky-Watcher 254/1200 Dobson 10"

clasic- Pyrex, plnotubus. Přenosný dalekohled typu Newton na Dobson montáži, s konstrukcí ruční regulace tření pro nastavení rovnováhy pro plynulý pohyb. Součástí je celokovový 2" okulárový výtah Crayford s redukcí 2"/1 1/4"/T-2, hledáček 9x50, okuláry Super 52°, d1,25" f 25(zv. 48x) a f 10(zv. 120x). Primární zrcadlo z Pyrexu s nízkou tepelnou roztažností má označený střed pro přesnou justáž. Velikost sekundárního zrcadla malé osy je 58 mm. Limitní magnituda 14,7. Celková váha ve dvou kartonech je o váze 15 + 16 kg s rozměry 67x80x11cm a 126,5x47x51,5cm. Velikost tubusu d295 mm x 1140 mm.


Sluneční chromosférický dalekohled Lunt LS 60

Umožňuje pozorování dynamických jevů ve sluneční chromosféře v čáře H alfa 656,3 nm vlnové délky v které září vodík. Lze tak pozorovat sluneční erupce, protuberance, spikule a flakulová pole.


 

Dalekohled SKY-WATCHER REFR. 80/400mm SOLAR QUEST HELIO

 SolarQuest 80 je navržený speciálně pro pozorování Slunce. Achromatický objektiv 80/400mm je známy z podobného dalekohledu SW 80/400mm v Čechách přezdívaného "malokuk". Dalekohled je vybaven třecím 2” okulárovým výtahem typu Crayford, zenitovým zrcátkem, okulárem s proměnným zvětšením 25-80x (ohnisko 16-5mm) a vestavěným ručním filtrovým kolem, osazeným šesticí filtrů - červeného, žlutého, modrého, zeleného, oranžového a neutrálního - umožňuje experimentovat s různými vlnovými délkami světla a přizpůsobit barvu pozorovaným detailům, např. zelený filtr je zvláště užitečný při pozorování granulace, kterou zvýrazňuje. 

 


Sky-watcher  Equinox 120EDF 120/900mm (APO) 

refraktor, pro pozorování planet i deep sky objektů a pro astrofoto


Binokulární vojenský dalekohled  ZK10x80

na stativu vhodný na pozorování krajiny, či dobře viditelných objektů.

Jedná se o vojenský dalekohled používaný československou armádou za 2. světové války. 

http://csla.cz/vyzbroj/optickepristroje/tzk.htm

 

 


Reflektor vhodný pro astrofotografování

Je určen zejména pro pozorování detailů na měsíci, planet sluneční soustavy a pomocí filtrů i sluneční fotosféry.

  • Zrcadlový dalekohled 175/90

Na mikroskopové okuláry, domácí výroba zakoupeno od Karla Kubáta z Českého Krumlova (nákup 1988)


kamery:

ZWO ASI 174MC-Cool

ZWO - ASI 183mm  mono - planetary 

 fotoaparát 

Canon D90

 


Dalekohled ZWO SEESTAR S50 (ELEKTRONICKÝ DALEKOHLED)

Dalekohled plně automatizovaný. SeeStar S-50 je branou do on-line pozorování i astrofotografie pro prakticky úplné laiky. Ovládá se z aplikace na mobilu nebo tabletu, kam i posílá výsledky snímání. Pro pokročilejší pozorovatele je schopen vedle předzpracovaných dat ukládat i data surová, určená pro pozdější pokročilé zpracování. Dalekohled má i vestavěný překlopný filtr, určený specjálně pro pozorování mlhovin a částěčně potlačující světelné znečištění. S dalším dodaným filtrem je možné pozorovat i Slunce.

 

 


Vybavení hvězdárny do roku 2015

Hlavním dalekohledem je zrcadlový dalekohled (Newton) o průměru primárního zrcadla 50cm a ohniskové vzdálenosti 250cm.

 

Tento dalekohled je vhodný zejména na pozorování Slabých objektů vzdáleného vesmíru. Jako jsou galaxie, otevřené a kulové hvězdokupy, planetární a difůzní mlhoviny. Dalekohled je osazen na německé paralaktické montáži roboticky ovládaný. 

Dalekohled je dále vybaven kvalitním Zeiss refraktorem průměr 80 f 1460 mm, tento dalekohled je určen zejména pro pozorování detailů na měsíci, planet sluneční soustavy a pomocí filtrů i sluneční fotosféry.

Dále hvězdárna vlastní sluneční chromosférický dalekohled Lunt LS 60, který umožňuje pozorování dynamických jevů ve sluneční chromosféře v čáře H alfa 656,3 nm vlnové délky v které září vodík. Lze tak pozorovat sluneční erupce, protuberance, spikule a flakulová pole.

Dalším dalekohledem je Skywatcher Equinox ED 120/900mm, pro pozorování planet i deep sky objektů a pro astrofoto.