Krajinářská astrofotografie
Fotografický kurz - ZRUŠENO
lektor: Petr Horálek
Fotografický workshop je zaměřený na panoramatickou noční fotografii a krajinářskou astrofotografii
s Mléčnou dráhou, souhvězdími, zvířetníkovým světlem, přirozeným zářením atmosféry (airglow), přelety družic, meteorů a meteorických rojů. Součástí programu je ale především ukázka fotografování a úprava panoramatických snímků nebo jiné metody zpracování krajinářské astrofotografie. V rámci workshopu obdrží účastníci manuál se základními postupy pro fotografování hvězdné oblohy a následné zpracování, který bude jako tutoriál využíván v průběhu workshopu. Tutoriál obsahuje zevrubné informace o konkrétních krocích úprav při práci v Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, PTGui, Startrails, Deep Sky Stacker a Registar. Některé programy lze na workshopu využit v trialové verzi, jiné budou da období kurzu poskytnuty. N2kter0 workshopy jsou vesměs teoretické (jsou ve městech, na focení zde nejsou podmínky, data na zpracování budou dodána), jiné jsou zaměřeny i na praktickou výuku v terénu (například v Beskydech pod tmavým nebem na Gruni, pochopitelně s ohledem na počasí).
KDY: 31. března - 2. dubna
KDE: Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín (raisova 310, Jičín)
CENA: 6 700 Kč - není zahrnuta strava, doprava, ubytování (lze zajistit na místě - přespání ve spacácích za 200 korun/noc v nedaleko ubytovně) a individuální nákupy.
(orientační – může se mírně změnit podle aktuální situace a zájmu účastníků):
17:00: Přibližný příjezd účastníků, ubytování
18:00: Večeře
19:00: Úvod do krajinářské astrofotografie (startrails, pointovaná, panoramatická) + diskuze
9:00: Snídaně
10:00: Úvod do krajinářské astrofotografie (startrails, pointovaná, panoramatická) + diskuze (pokud jasno v minulé noci)
10:00: Praktická ukázka zpracování dat – zpracování panoramat od pořízení, složení v PTGui až po finální úpravy v PS + diskuze (pokud zataženo v minulé noci, data budou dodána)
12:00: Oběd
13:00: Pokračování praktické části – vlastních (jasno v minulé noci) / dodaných dat
16:00: Krátká přestávka a pokračování teoretické části (úprava Mléčné dráhy, filtry fyzické a digitální, ukázky zpracování na příkladech)
18:00: Večeře
19:00: Poslední teoretický blok (kalibrace dat, skládání/kombinování z vícesekvenčního snímání, tvorba snímků s meteorickými roji)
9:00: Snídaně
10:00: – 12:00: teoretická/praktická část (kalibrace dat, kalibrace a skládání/kombinování, meteorické roje) podle průběhu v sobotu a konkrétních požadavků účastníků workshopu, teorie skládání meteorů, dodatečné požadavky
12:00: Oběd, po obědě zakončení